productivity bundle 2021

Countdown Timer
ekologia i minimalizm, sposoby na ekologiczny dom - blog minimalistki

Minimalizm i ekologia. Najprostszy sposób na bardziej ekologiczny dom 💚

Zaraz przedstawię wam kilka eko-pomysłów minimalistki na bardziej ekologiczny dom w kontekście ilości znoszonych do domu, a potem wyrzucanych przedmiotów-śmieci.

Pierwszy tekst z listą sposobów, jak ograniczać śmieci, dotyczył ekologii w kwestii higieny:

[blog jest w trakcie przenosin, z tego powodu linki do innych artykułów mogą jeszcze nie działać, robię co w mojej mocy 😉 ]

EKO HIGIENA I DLACZEGO POWINIENEŚ POŻEGNAĆ EKOLOGICZNE KOSMETYKI

Na szczęście minimalizm i ekologia idą w parze.

Zyskaj eko dom w najprostszy sposób:
przez ograniczenie ilości śmieci.

Czego możesz kupować mniej, aby oszczędzać pieniądze, zdrowie i środowisko?

Pożywienie

1 | Pakowana żywność

Sześć plasterków wędliny i… gruby plastik. Trochę sera i plastik. Jogurt w plastikowym kubku lub jogurt pitny w butelce z naprawdę grubego i twardego plastiku. Woda w butelkach…

Ostatnio widziałam, jak sąsiedzi, mieszkający obok naszej działki, wypakowywali sobotnie zakupy. W tym zgrzewkę wody (butelki + ta folia spajająca kilka butelek w jeden pakunek). Rodzina, mieszkająca na wsi, mająca własną wodę z własnej studni.

Woda kupowana w butelkach to nie tylko więcej śmieci, większe koszty, ale też niepewność, czy picie wody z plastiku nie jest szkodliwe dla zdrowia.

2 | Wyciągnij z szafki termos

Zastąpi wszystkie plastikowe butelki, które chciałeś kupić na wszystkie swoje wyjścia.

Dom

3 | Proszki i płyny do prania i płukania

Prać można jakimkolwiek środkiem, przeznaczonym do mycia. Na mój nos, mydło zwykłe lub w płynie jest mniej żrące niż proszek do prania. Pamiętaj, że nasączone tym środkiem ubrania nakładasz bezpośrednio na swoją skórę. Codziennie. Na dzień i na noc.

Ja ostatnio piorę wszystko w ekologicznym mydle w formie – przepraszam – gluta, marki Babuszki Agafii. Ekologię daję tu w cudzysłowie, bo jaka to ekologia w plastikowym słoiku i z datą ważności typu trzy lata?

Aha, nie uwierzę w ekologiczność przewożenia przez pół świata orzechów piorących.

4 | Chemia domowa

Ostatnio wobec braku pod ręką popularnego mleczka do mycia łazienek, złapałam za mydło w płynie i nim umyłam zlew. Efekt był taki jak po żrącym mleczku.

Zastąp kilkanaście specjalistycznych środków do czyszczenia jednym. Na przykład płynem do naczyń. Umyje wannę, podłogi, okna i naczynia. Mniej plastiku, więcej miejsca w domu, mniej trucizn, więcej na koncie. Prostota.

5 | Worki na śmieci

Zużywaj mniej. Kiedyś ich przecież nie było. Chodziło się z wiadrem do osiedlowego śmietnika, raz na kilka wyniesień myło się wiadro wodą lub wodą z płynem do naczyń. Naprawdę nagle coś się zmieniło, że potrzebujemy tych worów z grubego plastiku? Niektóre gospodarstwa domowe (nie dbające o ograniczenie innych opakowań) wynoszą śmieci codziennie. 365 worów z grubego plastiku w roku razy 60 mieszkań w niewielkim wieżowcu to… 22 tysiące worków rocznie. I licz dalej.

6 | Artykuły papiernicze

Nie nadużywaj. Nie przepisuj w kółko karteczek i list. Ogranicz zużycie taśm klejących. Jeśli nie jesteś gadżeciarzem z trzeciej klasy podstawówki, naprawdę wystarczy ci parę długopisów i notes lub luźne kartki. Nie potrzebujesz korektora ani zakreślaczy. Nie kochamy plastiku.

7 | Drukarka

Bo niby co i po co drukować? Gdyby nie firma, z chęcią stałabym się nieposiadaczką drukarki. A tak to jest odpalana raz w miesiącu, gdy trzeba zebrać dokumentację. Wielkie to, zajmuje miejsce, kurzy się, potrzebuje kabli, ryz papieru, od czasu do czasu plastikowego tonera, pakowanego w fuj! gruby plastik. Do tego wytwarza szkodliwe fale, szkodliwe opary i hałas. Jeśli miałabym tylko prywatne potrzeby drukowania, spokojnie wystarczyłaby mi wizyta u rodziny lub w punkcie xero – kilka razy w roku.

8 | Kwiaty doniczkowe

Zabierają twój czas w dzień, a w nocy zabierają tlen. Jeśli masz ogródek, może być jeszcze gorzej. Ostatnio widziałam u sąsiadów kilka (plastikowych) paczek kory jakiejśtam… bo ogródek mają. Dbać muszą. Sypiać korę, ziemię i wyciągać tuje z plastikowych doniczek. Fuj! Jeśli chcesz mieć czyste powietrze, zamieszkaj na zielonym osiedlu i otwórz okno! Albo wyjdź na spacer w zielone. Wiadomo też, że kupowanie kwiatów i doniczek kosztuje.

9 | Kwiaty cięte

No bezsens. Umarte to i nietrwałe. Woda z tego śmierdzi, wazon trzeba w szafce trzymać i myć. Szkoda zachodu.

10 | Świeczki

Jestem na nie, bo większość oferowanych na rynku jest… trująca. Tak, te wszystkie piękne zapachy nie lecą do nas z ukwieconych drzew, tylko z chemii, która rozgrzewa się, spala, penetruje nasze płuca. Chyba że płacisz więcej i kupujesz naturalne.

Wtedy polecę ci praktykę pana No Impact Man – poleca urządzić sobie jeden w dzień w tygodniu bez eksploatowania planety, w tym bez prądu. Obiad przy zdrowych świecach – ekstra!

11 | Dekoracje

Ramki, figurki, obrazy. Kupując to, pompujesz produkcję, która zatruwa. A same te przedmioty wyrzucone zaśmiecają. Jeśli nie są z naturalnych materiałów – zaśmiecają na baaaardzo długo. Zresztą po co ci to? Lubisz układać i odkurzać? Ja wolę zajmować się życiem, nie rzeczami. Obrazów z galerii w Kazimierzu Dolnym nie chciałabym mieć u siebie, nawet gdyby ktoś mi dopłacił.

12 | Pościel

Podobnie jak ręczników, nie wymieniaj jej, póki się nie rozpadnie. I zakładam, że nie śpisz w żadnym poliestrze. Bawełenka rządzi, tak samo jak w przypadku ubrań.

CZYTAJ: JAK KUPOWAĆ UBRANIA – 7 ZASAD OSZCZĘDNYCH I EKOLOGICZNYCH ZAKUPÓW

Osobiste

13 | Ubrania

Wystarczy mniej. Wybierz swoje idealne, najlepsze, najulubieńsze ubrania, a reszty się pozbądź. Dzięki temu codziennie będziesz wyglądać jak najlepsza wersja siebie.

CZYTAJ: JEDEN STRÓJ. JAK ZORGANIZOWAĆ GARDEROBĘ, ŻEBY CODZIENNIE WYGLĄDAĆ NAJPIĘKNIEJ

Kupuj nowe tylko w miejsce zniszczonych. Jak z ręcznikami i pościelą.

14 | Higiena

Minimalizm i ekologia w temacie higieny, od kosmetyków, przez pampersy po ręczniki – w osobnym artykule:

CZYTAJ: EKO HIGIENA I DLACZEGO POWINIENEŚ POŻEGNAĆ EKOLOGICZNE KOSMETYKI

15 | Zabawki

Sama kupiłam mojemu dwuletniemu już prawie Synowi tylko pięć zabawek (nie licząc książek). A w domu, mimo niewielkiego grona rodziny i znajomych, mam tyle tego, że chowam, a nawet wyrzucam.

Z moich obserwacji wynika, że praktycznie każda zabawka jest atrakcyjna dla dziecka. I praktycznie każda jest fajna przez jakiś czas pierwszego dnia. Więc naprawdę nie kupujcie tego plastiku ani lakierowanego drewna. Ani śmierdzących fabryką książeczek. Mniej syfu pójdzie w atmosferę przy produkcji, mniej opakowań i samych znudzonych zabawek pójdzie na wysypiska, mniej dzieciaków czy dorosłych będzie pracowało przy produkcji tego w nieludzkich i szkodliwych dla zdrowia warunkach.

Zabawki dla dorosłych. Jakby to nie było podane, wszystko to plastik, plastik, kable i opakowania. Jak ci źle, zmień partnera.

16 | Prezenty

Ja już nie lubię dostawać. Przedmioty są na ogół nietrafione (bo czego mi więcej potrzeba?), czekoladki niezdrowe, kosmetyki bez sensu – o nich i o ciętych kwiatach już pisałam.

To wszystko są przykładowe kategorie rzeczy. Lista jest otwarta. Jak widzisz, masz naprawdę szerokie pole do poprawiania swojego sposobu konsumpcji na bardziej oszczędny, ekologiczny i zdrowszy.

Powodzenia!

Zerknijcie też na tekst Tofalarii: O śmieciach. Na swojej działce miała spotkanie pierwszego stopnia z nierozłożonymi śmieciami sprzed 20-30 lat. Co tam znalazła?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *