minimalizm w pokoju dzieci porządki w zabawkach blog o minimalizmie i macierzyństwie

Jeśli jesteś mamą, właśnie teraz jest najlepszy czas, żebyś zrobiła 🧸 remanent w pokoju dzieci

Już za kilka tygodni Boże Narodzenie. Zaraz wyjaśnię, dlaczego jest to odpowiedni czas na temat: minimalizm w pokoju dzieci. Ale mam też nadzieję, że choć jedną godzinę poświęcisz rozmyślaniom na temat tego, co w ogóle chcesz świętować tego dnia.

Domyślam się, że będzie tradycyjnie: wzajemne odwiedziny z różnymi częściami rodziny, choinka, a pod nią prezenty dla dzieci.

Na blogu dzieliłam się z Wami moją metodą na ograniczenie napływu prezentów dla dzieci, czyli przedmiotów do Waszego domu. Jeśli jeszcze nie przeprowadziłaś z rodziną rozmów na ten temat, jeszcze jest czas i pewnie możesz uniknąć napływu zbyt wielu nowych przedmiotów do pokoju Twoich dzieci. Od jednego Mikołaja wigilijno-podchoinkowego i wszystkich innych Mikołajów, których spotkały różne ciocie. Pamiętasz, ile tego było rok temu?

Punktem pierwszym są więc rozmowy z rodziną i znajomymi, z którymi często się spotykacie, o czym pisałam szerzej tutaj. Ale wykorzystajmy ten czas też na coś, co z pewnością usprawni funkcjonowanie Waszego domu i ukoi choć kilka z Twoich szarganych codziennymi sprawami nerwów.

Dni bezpośrednio przed napływem prezentów to idealny czas na przegląd i wielkie odgracenie przedmiotów Waszych dzieci.

Dlaczego właśnie teraz warto wprowadzić minimalizm w pokoju dzieci?

Będą spotkania, wyjazdy, emocje, niecodzienne potrawy, choinki, być może spacery i… nowe zabawki.

Jeśli teraz usuniesz trochę przedmiotów z pokoju dzieci, pod wpływem tego wszystkiego, co będzie się działo się w czasie Świąt, dzieci zapomną o swoich starych zabawkach (tych nie-ulubionych, rzadko używanych) i po powrocie do poświątecznej normalności prawdopodobnie się o nie nie upomną.

Po co ograniczać dzieciom liczbę zabawek?

Dzieci się nie upomną… a Ty będziesz miała mniej do sprzątania, odkurzania, naprawiania, potykania się o.

Prostota i minimalizm w pokoju dzieci i nie tylko naprawdę pozostawiają nam więcej spokoju i energii niż bycie na bieżąco z trendami konsumpcjonizmu i gromadzenie w domu coraz to nowszych potrzebnych, świetnych, edukacyjnych… gratów. Plus nie sprzątając tyle, nie musząc dbać o niepotrzebne przedmioty, nie szukając tych ważnych i potrzebnych pośród stosów durnostojek, zyskujemy czas na to, co w życiu ważne, co chcemy pielęgnować, co chcemy robić.

Więcej o zaletach minimalistycznego podejścia przeczytasz choćby tutaj.

A jak przeprowadzić taki gruntowny przegląd pokoju dzieci?

Wejdź tam 😉

Czy zrobisz to przy dzieciach, czy bez nich, czy wyrzucisz wszystko na podłogę, czy będziesz przeglądała to, co jest w szafkach czy pudłach – zdecyduj sama.

1 | Na pewno musisz wyrzucić śmieci, jakieś ścinki papierów, części nie wiadomo od czego, zupełnie zniszczone zabawki.

2 | Zadecyduj co do zepsutych, niekompletnych zabawek: wyrzucasz czy odkładasz poza pokój dzieci do naprawienia?

3 | Wyłap zabawki, książki, z których dzieci już wyrosły, te już zbyt dzidziusiowe. Zadecyduj, co z nimi zrobisz, a na pewno wynieś je poza pokój dzieci.

4 | Przejrzyj, jakie zabawki i książki mają Twoje dzieci. Jest nadmiar? Możesz zdecydować się na pozostawienie konkretnej liczby zabawek dla każdego dziecka. Albo po prostu odkładaj gdzieś na bok zabawki, o których wiesz, że są rzadko używane lub sprawiają kłopoty (wzbudzają agresję, wywołują kłótnie, dzieci nigdy ich nie odkładają na miejsce). Zostaw im do zabawy tyle zabawek, ile uważasz za stosowne.

5 | Żeby osiągnąć książkowy minimalizm w pokoju dzieci, uświadom sobie, że to wciąż za dużo 😉 i odważnie, w ramach eksperymentu, odejmij każdemu jeszcze po jednej.

6 | Zabawki, których nie chcesz w pokoju dzieci lub chcesz sprawdzić, czy dzieci rzeczywiście je lubią i się o nie upomną, schowaj w piwnicy lub w jakimś schowku w domu.

Ciesz się odgraconym pokojem i miej nadzieję, że podchoinkowe upominki będą niezbyt liczne, za to trafione i wzbogacą zabawy dzieci.

Powiązane artykuły:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *