minimalistyczne prezenty, lista prezentów nierzeczowych - blog minimalistki

16 kategorii prezentów w duchu minimalizmu 🎁 które nie zagracą domu

Od jakichś dziesięciu lat już mówi się w Polsce o minimalizmie. Może trochę po cichu. Głośniej od niedawna dają o sobie znać ekolodzy i zero-waste’owcy. Jeśli i Ciebie nie przekonuje szalona, zmierzająca donikąd (albo do śmietnika) konsumpcja i jednorazowe gadżety, a jednocześnie masz bliskich, których chcesz obdarować w Boże Narodzenie czy z innych okazji, zerknij na tę listę naprawdę sensownych prezentów, dobranych pod kątem tego, aby ważnej dla nas osobie nie zawalić domu czy szafy kolejnym niezbyt fajnym przedmiotem.

A jeśli jeszcze nie wiesz, dlaczego warto przygarnąć podejście do świata prezentowane przez minimalistów, zapraszam do tego artykułu.

Tekst zawiera linki partnerskie.

Prezenty: wzrastanie, pasje, nauka

1 | Abonament na ebooki i audiobooki

Czy osoba, którą planujesz obdarować dużo czyta? Jeśli tak, prawdopodobnie ucieszy się z abonamentu Legimi, który umożliwia czytanie ponad 60 tysięcy tytułów (w tym także wielu nowych, o których się żywo dyskutuje) na czytniku, telefonie, tablecie i komputerze.

Legimi oferuje możliwość zakupienia abonamentu jako prezentu w pakietach 3-, 6- i 12-miesięcznym.

Jak kupić na prezent? Szczegóły tutaj.

2 | Tematyczny zestaw ebooków, ekursów i materiałów do druku i pracy własnej, aby wzrastać w danej dziedzinie

Osobom, które chcą się rozwijać w tematach, dotyczących każdego, takich jak zdrowie, finanse, organizacja czasu i domu, lubią poznawać nowe, skuteczne rozwiązania do zastosowania w normalnym życiu i posługują się językiem angielskim, mogą przypaść do gustu Ultimate Bundles, czyli Paczki Wiedzy.

Są to Paczki ekursów, ebooków i innych cyfrowych materiałów na dany temat. Dostępne są w panelu przez pół roku do pobrania i korzystania przez lata.

Sprawdź, jakie Paczki są aktualnie w sprzedaży.

Jak kupić na prezent? Aby kupić Paczkę jako prezent, po dokonaniu zakupu napisz (po angielsku) wiadomość, zawierającą (1) Twój adres email (2) imię i nazwisko obdarowywanej osoby (3) email obdarowywanej osoby na adres customerservice@ultimate-bundles.com i wszystko będzie załatwione 🙂

3 | Kursy online video

Creative Live to strona z kursami, tworzonymi przez ekspertów w swoich dziedzinach, w tym przez takie osoby jak Tim Ferriss, Neil Patel czy Chase Jarvis.

Większość z kursów kierowana jest do twórców: fotografów, muzyków, grafików, wielbicieli szycia, scrapbookingu, kaligrafii… Są też kursy, które mogą wesprzeć każdego, dotyczące zarządzania czasem, komunikacji, biznesu, marketingu, szczęścia.

Kategorie kursów:

 • Fotografia i video
 • Finanse i życie
 • Sztuka i design
 • Rzemiosło
 • Muzyka

Zobacz dostępne kursy tutaj.

Jak kupić na prezent? Na stronie każdego kursu pod przyciskiem zakupu Buy class jest opcja Gift class.

4 | eKurs Stwórz Swoją Minimalistyczną Szafę

/aktualnie zawieszony w tej formie/

5 | Książki

Książka, zawsze dobry prezent 🙂 Który sprawi przyjemność, jeśli znamy gust obdarowywanej osoby. Książka to jednocześnie taki przedmiot i taka przyjemność, o której często zapomina się i dla siebie się nie kupuje. A warto! Zrób wiec niespodziankę i wybierz dla osoby, o której myślisz, coś w kręgu jej zainteresowań:

Wiele z tych tytułów dostępne jest w abonamencie na czytanie Legimi.

6 | Notes

Bardzo dużo osób, pomimo istnienia komputerów, telefonów i przeróżnych aplikacji, wciąż korzysta z papierowych kalendarzy lub notesów, czy to do rozpisywania praktycznych, życiowych spraw, czy do prywatnych notatek.

A jest i wielu wielbicieli artykułów papierniczych, którzy docenią piękny notatnik, planner czy kalendarz.

Notatniki:

Prezenty: relaks i przeżycia

7 | Czas spędzony razem

Zależy, co ceni osoba, którą obdarowujesz i jaka jest Wasza relacja, ale prawdopodobnie wiele osób (a szczególnie te z językiem miłości, jakim jest czas) dzisiaj doceni czas spędzony razem, nieprzerywany innymi sprawami, taki bez pospiechu, dający możliwość dobrej, głębszej rozmowy.

Kilka pomysłów:

 • wspólne popołudnie z gotowaniem obiadu – sama wybierzesz lub pozwolisz drugiej osobie wybrać przygotowywane danie, w umówiony dzień zakupisz składniki i… do roboty!
 • obiad w restauracji
 • wyjście do teatru lub interesującego miejsca w Waszej okolicy
 • wspólne wyjście do SPA
 • zwiedzanie winnicy i degustacja.

8 | Masaże i zabiegi SPA

Dzisiaj już w większości miast funkcjonują gabinety z ofertą masaży i zabiegów na ciało, a wiele z nich oferuje karty podarunkowe.

Taka forma spędzenia czasu i zadbania o siebie to jedna z tych przyjemności, których zbyt często sami sobie nie fundujemy. Może Ty będziesz osobą, która ofiaruje komuś taki prezent?

Pamiętaj, by z uwagi na delikatność tematu nie sprezentować komuś kuracji przeciwzmarszczkowej czy odchudzającej – mógłby poczuć się urażony! Jako prezentu szukamy tylko czystej przyjemności i odprężenia 🙂

Kilka dobrych propozycji:

 • zabieg gorącą czekoladą – uczta dla zmysłów!
 • masaż gorącymi kamieniami
 • masaż olejkami aromatycznymi, stemplami ziołowymi lub kawowo-cynamonowymi
 • dzień w SPA.

Oferty takich atrakcji przejrzysz m.in. tutaj.

9 | Bon prezentowy na przeżycie

Jeśli osoba, którą pragniesz obdarować lubi przygodę, adrenalinę i nowe wyzwania, albo wspomniane wyżej zabiegi relaksacyjne, ale nie wiesz, co dokładnie dla niej wybrać, możesz zakupić bon prezentowy o wybranej wartości.

Obdarowana osoba będzie miała rok na zrealizowanie bonu – wybranie najlepszego przeżycia dla siebie.

Minimalistyczne prezenty: pomoc

10 | Kupony na…

Czasem prezentu nie trzeba ani kupować w formie materialnej, ani zamawiać go jako usługi. Jeśli dobrze znasz osobę, o której myślisz i wiesz o jej potrzebach, zaoferuj się, że je spełnisz.

Pierwsze co przychodzi mi do głowy, a jednocześnie prezent, który sama przyjęłabym w prawie każdych ilościach, to kupon dla mamy na opiekę nad dziećmi. Możesz stworzyć dowolną formę kuponu i wypisać, ile razy na ile czasu możesz – po wcześniejszym uzgodnieniu terminu – przyjść i zastąpić na parę godzin mamę, by mogła wyjść w swoich sprawach lub dla przyjemności.

Inne pomysły:

 • kupon na przygotowanie posiłków.

Minimalistyczne prezenty: przyjemne i zużywalne

11 | Dobre jedzenie

To jest znowu miejsce na zakupienie czegoś, na co może obdarowywana osoba sama by sobie nie pozwoliła lub nawet o tym nie pomyślała. Jednocześnie jest to kategoria zużywalne, a więc prezent praktyczny, do używania, który nie zagraci domu.

Pomysły:

 • dobra kawa lub herbata
 • dobry alkohol
 • dobre słodycze
 • oryginalne smaki świata
 • Twoje ciasto!

12 | Suplementy i zdrowie

Jeśli wiesz, że osoba, o której myślisz, dba o dostarczanie organizmowi potrzebnych substancji, na pewno doceni dobrze dobrane suplementy.

Jeśli nie znasz dokładnie jej preferencji co do suplementów, bardziej uniwersalne, a jednocześnie prozdrowotne i relaksujące mogą być olejki eteryczne.

Duży wybór olejków znajdziesz tutaj.


13 | Dobre (i pachnące!) kosmetyki

Prezent i przyjemny, i zużywalny, a nieraz i praktyczny.

I tutaj uwaga: podobnie jak przy zabiegach na ciało, wybierając kosmetyk na prezent, kieruj się raczej jego zapachem i przyjemnością, jaką może dawać niż właściwościami naprawiającymi skórę, które na opakowaniu informują, że przeciwzmarszczkowy czy anti-age. Chyba że znasz dobrze tę osobę, wiesz, że np. chce pozbyć się rozstępów i znajdziesz skuteczny środek na nie – wtedy bierz.

Kosmetyków naturalnych szukałabym tutaj.

Prezenty: potrzebne i świetnej jakości

Może wiesz albo możesz dowiedzieć się, czego ta osoba potrzebuje? Skoro to rzecz potrzebna, jeśli będzie dobrze dobrana, nie będzie durnostojką, a może przypominać tej osobie o Tobie przy każdym użyciu, nawet latami. Aby tak było, postaw na jakość, ponadczasowość koloru/wzoru i dobry materiał.

14 | Ubrania

Pomysły:

Wełnianych ubrań szukałabym na Answear, u Marie Zelie i w Monnari.

15 | Rzeczy do domu

Może osoba, o której myśli, rozwija się jako pani domu i przydałby jej się jakiś sprzęt kuchenny?

Może planowała poszukanie nowej pościeli?

Może życie z dziećmi i masą drobiazgów do wykonania powoduje bicie się kubków i przydałaby się ich dostawa?

A może jacyś oszczędniccy lub osoby nie mające cierpliwości do wizyt u fryzjera w aktualnych warunkach ucieszą się z golarki-strzyżarki, z której pomocą ucywilizują Pana Domu i chłopaków? My od lat używamy strzyżarki dla trzech głów. Najlepiej służy nam maszynka marki Braun.


16 | Rzeczy związane z pasją

Jeśli osoba, o której myślisz ma konkretną pasję, którą jest pozytywnie pochłonięta, a do której potrzebuje materiałów (zużywalnych!), może to być wskazówka, co wybrać na prezent. Foremki do wypieku ciastek, naklejki do scrapbookingu, roślina do ogrodu, włóczki, dobra gra planszowa, ekursy fotografii.

Widzicie, ile można sprezentować bez kupowania kurzołapów, poliestrów i akryli?

Czego sobie i Wam życzę w każdym zakupowo szalonym, ale i jak zawsze pięknym czasie.

minimalistyczne prezenty, lista

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *