najlepsze książki o minimalizmie po polsku - slow and happy blog

Najlepsze książki o minimalizmie 📚 wydane po polsku

Lata, lata minimalizmu u mnie, lata mody na minimalizm, a wciąż są – i dobrze! – osoby, które dopiero chcą poznać ten temat i szukają dobrych źródeł.

Czytałam sporo topowych książek o minimalizmie i prostym życiu i powiem Wam, że zdecydowanie nie wszystkie można nazwać dobrymi, a niektóre tytuły nie każdemu przypadną do gustu, mimo że są wartościowe.

Poniżej przegląd naprawdę dobrych książek w tym temacie, i dla początkujących, i dla będących w drodze.

1 | Anna Mularczyk-Meyer, Minimalizm po polsku

Moim zdaniem jest to najlepsza na polskim rynku książka w temacie minimalizmu. Najlepsza!

Autorka wyjaśnia ideę posiadania mniej i prostszego życia, wskazuje, w których punktach współczesna kultura robi z nami co chce, a czego jakbyśmy się głębiej zastanowili, my nie chcemy. Podpowiada, jak żegnać się z nadmiarem w naszej przestrzeni i w naszym czasie. Pokazuje pozytywy stosowania tego podejścia w życiu.

Największe plusy należą się autorce za wyważenie, brak nachalności, brak powtórzeń jak to nieraz bywa w wielu poradnikach i za rozdział o historycznym podłożu gromadzenia rzeczy przez Polaków.

Dla początkujących – na pewno! Zaawansowani temat i sens znają, mogą sięgnąć po Minimalizm po polsku po nowe dla siebie spostrzeżenia i wgląd historyczny.

Przeczytasz także w abonamencie na czytanie ebooków Legimi – 14 dni na próbę za darmo.

2 | Marie Kondo, Magia sprzątania i Tokimeki

Marie Kondo. Wiele było podniecenia i ochów i achów, gdy ta książka była publikowana i reklamowana. Może reklamujący nie przeczytali jej od deski do deski, może czytali po łebkach, bez zrozumienia?

Ja bym powiedziała, że to jest trudna autorka dla nas, ludzi kultury chrześcijańskiej. Trudna!

Gdy miałam okazję przeczytać Magię sprzątania po raz pierwszy, pomimo bycia minimalistką od paru lat, nie byłam w stanie. Odłożyłam po pierwszych stronach.

Po roku czy półtora sięgnęłam po nią znowu i z radością przeczytałam, a nawet niejednego się nauczyłam. Choć przy niektórych stwierdzeniach i pomysłach nadal oczy wypadały mi z oczodołów.

Dlaczego? Bo Marie Kondo jest Japonką, czyli Azjatką, a kultury dalekiej Azji postrzegają rzeczywistość inaczej niż Europejczycy. Aby lektura jej książek nie kłuła nas w umysł, fajnie byłoby kojarzyć koncepcję energii chi (ki, czi?), która przenika wszystko, która nadaje kierunek i moc, która może przepływać lub być zablokowana… Czy coś o duszy/energii przedmiotów.

Nie chodzi o to, byś w to wierzył, ale byś rozumiał, z czego może brać się pomysł mówienia do skarpetek czy witania z domem.

W obydwu książkach, a szczególnie w Tokimekach autorka podaje szczegółowe instrukcje, jak odgracać i sprzątać przestrzeń. Jej porady są naprawdę obszerne i mogą być trafione – w zależności od tego, czego Ty potrzebujesz. Bywa radykalna, ale przecież nikt niczego Ci nie każe.

Jeśli szukasz szczegółowych instrukcji krok po kroku, by ograniczyć ilość przedmiotów i uporządkować swój dom – to może być książka dla Ciebie. Tokimeki tej samej autorki to uzupełnienie praktycznej strony minimalizowania swoich rzeczy.

Ale tu nie chodzi tylko o wyrzucanie. Marie Kondo uczy nas relacji z przedmiotami i szacunku do nich.

To jest dobra książka i polecam ją, ale raczej osobom, które wiedzą, w co się pakują. Czyli w nieraz dziwne koncepcje.

Przeczytasz także w abonamencie na czytanie ebooków Legimi – 14 dni na próbę za darmo.

3 | Leo Babauta, Minimalizm

Miałam wątpliwości, czy umieszczać pana Leo w tym zbiorze. Jest jedną z osób, która rozpoczynała pisanie i mówienie o minimalizmie na świecie. Jest wielki i jego praca jest wspaniała, wiele zrobił, wielu ludzi odmienił. A jednocześnie jest mężczyzną, opanowanym logicznym myśleniem, materią, konkretem, … jest osobnikiem przez to kanciastym, … no po prostu radykalnym.

Też kiedyś taka byłam, ale zmiękłam ku kobiecości, oszlifowałam się i uważam ten stan za bardziej sprzyjający. Mniej idealny, mniej słuszny, ale zdrowszy.

Wracając do tej niewielkiej lektury. Leo Babauta świetnie wypunktowuje tu podstawy minimalizmu, jego pozytywne efekty, przedstawia całe to myślenie i pokazuje, jak stosować je nie tylko do rzeczy. Plus sporo bardzo praktycznych wskazówek, jak wprowadzić minimalizm w domu, w planie dnia.

Ale jeśli nie chcesz czytać o tym, że warto zgolić włosy, bo minimalizm, to może nie być styl książki dla Ciebie.

Przeczytasz także w abonamencie na czytanie ebooków Legimi – 14 dni na próbę za darmo.

A teraz zmieniamy ten męski styl pana Babauty o 180 stopni:

4 | Dominique Loreau Sztuka prostoty, Sztuka minimalizmu i inne

To książki pisane przez kobietę, Francuzkę, która mieszka w Japonii i dużo tej Japonii stosuje w swoim życiu.

W książkach Dominique Loreau, skierowanych przede wszystkim do kobiet, szukałabym raczej inspiracji, atmosfery, luźnych myśli, pomysłów, które możesz chcieć realizować w swoim życiu lub nie. Babski poradnik, babskie obserwacje i nieraz wykluczające się myśli w przeciwieństwie do ułożonych i pięćset razy przeredagowanych z linijką logiki w ręku książek sztywnych panów w białych koszulach.

O tym, jak chaotyczne, kierowane przez inne osoby czy media życie zamienić na takie, w którym króluje jakość i w którym królujesz Ty ze swoimi wartościami i potrzebami.

Miła lektura, ale nie instrukcja. Atmosfera kobiecych pogaduszek i kobiecych porad.

Cztery książki o minimalizmie tej autorki, w tym Sztukę prostoty przeczytasz także w abonamencie na czytanie ebooków Legimi – 14 dni na próbę za darmo.

książki i filmy o minimalizmie, inspiracja