ocet do mycia okien, luster, szyb - blog minimalistki i pani domu

To octem umyjesz 🧽 te 7 rodzajów powierzchni najlepiej, najzdrowiej dla nas i ziemi, i najtaniej

Szukając babcinych lub po prostu naturalnych sposobów na czyszczenie różnych elementów domu, chyba zawsze trafiamy na ocet do mycia okien. Rzeczywiście, ze swojego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że działa on rewelacyjnie i gdy tylko spróbujesz, być może kilka razy, w końcu przestaniesz kupować do domu sklepowe sztuczne i szkodliwe dla skóry oraz płuc środki do mycia szyb.

Przeczytaj,

 • dlaczego warto stosować ocet do mycia okien,
 • w jaki sposób go używać
 • oraz jakie inne powierzchnie wyczyścisz nim z tak samo znakomitym skutkiem,

nie mnożąc w domu butelek z oddzielnymi środkami do mycia różnych elementów domu.

Dlaczego warto zastąpić sklepowe płyny do mycia okien na octem?

1 | Przede wszystkim: ocet jest skuteczny

Nie wybieraj octu ideologicznie – dlatego, że jest mniej obciążający dla środowiska niż inne substancje. Ty chcesz mieć czyste okna!

Ja, używając octu po raz pierwszy, miałam obawy, bo naturalne metody nie zawsze sprawdzają się za pierwszym razem. Przykładowo, ja latami szukam naturalnej metody na mycie włosów, która dawałaby odpowiedni efekt. Jeszcze nie znalazłam.

W przypadku prania potrzebowałam kilku lat, by znaleźć w miarę naturalną alternatywę dla proszków do prania i płynów do płukania, po której ubrania są czyste i nie śmierdzą.

Ale jak się okazuje: efekt mycia okien octem w 100% zadowala.

2 | Ocet jest delikatny dla zdrowia

W przeciwieństwie do chemicznych produktów ze sklepów, ocet nie zawiera wielu szkodliwych, niebezpiecznych substancji, przed którymi ostrzegają nas informacje na opakowaniach: unikać kontaktu ze skórą, oczami, a w przypadku wypadku natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeśli octu używasz w zwykłych, rozsądnych ilościach, czyli nie wylewasz trzech litrów w malutkiej, zamkniętej łazience, która się nie wietrzy i w której zamierzasz z tym octem spędzić najbliższe trzy godziny… raczej nie musisz się bać, że dotykanie czy wdychanie rozcieńczonego z wodą octu mogłoby zaszkodzić zdrowiu. Jeśli masz wrażliwą skórę dłoni, wiadomo: włóż rękawice.

Co ważne, jeśli octem umyjesz wannę lub jeśli w wannie spłuczesz szmatkę po myciu okien, nie musisz obawiać się ewentualnych pozostałości na wannie, w której kąpiesz później dzieci. Jeśli na wannie miałby zostać osad ze sklepowej chemii – słusznie byś się bała! Ewentualna kąpiel ze sklepowym płynem do odtykania rur – przerażające!

3 | Ocet jest tani

Jeśli inflacja nie doszła jeszcze do półki z octem, powinien kosztować mniej niż złotówkę. I jeszcze go rozcieńczasz.

Można go też przygotować samej w domu, np. z obierek i ogryzków z jabłek, wody i łyżeczki cukru. Tanio!

4 | Ocet jest delikatny dla środowiska

Dobrze jest, w zdrowych granicach, dbać o stan naszego aktualnego domu – Ziemi.

Jeśli do mycia wielu powierzchni zamiast popularnych i reklamowanych ostrych środków chemicznych wybierzesz ocet i to on będzie płynął z Twojego domu rurami do ziemi czy do wody – jest to niewielkie lub nawet żadne obciążenie dla przyrody.

Do tego, ocet sprzedawany jest w szklanych butelkach (plastikowa nakrętka to zawsze mniej niż całe plastikowe opakowanie z wielgachnym dozownikiem). I używamy go rozcieńczonego, czyli jedna butelka wystarcza na o wiele dłużej niż plastikowa butelka jakiejś markowej chemii.

Ocet do mycia okien: JAK używać tego najprostszego i skutecznego płynu do mycia?

Tak jak już wyżej czytałaś, przed pierwszym użyciem octu do mycia możesz mieć obawy, czy aby ta wychwalana, naturalna i prosta metoda na pewno działa. Z tego właśnie powodu zamierzaj się z octem od razu na wielkie okna, ale jako próbkę weź np. łazienkowe lustra. Zacznij od jakiejś małej powierzchni, żeby się nie zrazić i nie namęczyć, jeśli np. z powodu słabych proporcji lub zabrudzonej ściereczki coś poszłoby nie tak.

Co do użycia octu, masz dwie możliwości:

 • albo za każdym razem do miski z ciepłą wodą będziesz wlewała trochę octu, moczyła w tym szmatkę i myła, co trzeba
 • albo znajdziesz pustą butelkę z psikaczem i napełnisz ją wodą z octem, by mieć zawsze gotowy płyn.

Proporcje? Poeksperymentuj sama, ale z mojego doświadczenia wynika, że do zwyczajnie zabrudzonych czy potrzebujących odświeżenia powierzchni typu okna, lustra, kafelki, wystarczy o wiele mniej octu niż wody.

Im więcej octu, tym mocniejszy zapach. Szybko się wietrzy, ale po co wąchać go w trakcie pracy? Dodatek octu do wody w zupełności wystarcza i ma moc.

I okazuje się, że umyte w ten sposób powierzchnie wyglądają genialnie! Na pewno nie gorzej niż po sklepowych płynach, a być może tego się obawiasz.

Co ocet umyje najlepiej?

 • okna
 • szyby np. w drzwiach, ramach obrazów
 • lustra
 • szklane półki, stoliki
 • ciemne kafelki i ciemne meble łazienkowe, na których widać osad z kamienia
 • baterie łazienkowe i kuchenne
 • wszystkie powierzchnie, na których widoczny jest osad z kamienia

A zastosowania octu w domu są pewnie nieskończone.

Może już używasz go w kuchni do usunięcia kamienia z czajnika?

Albo stosujesz go nieraz do płukania owoców i warzyw przed zjedzeniem, by pozbyć się bakterii.

Ocet do czyszczenia – środki ostrożności

Uważaj, aby ocet nie dostał się do oczu. Może spowodować podrażnienia, zaczerwienienia, uszkodzić rogówkę. Jeśli ocet dostanie się do oka, należy je natychmiast przemyć dużą ilością ciepłej wody (wcześniej usunąć soczewki kontaktowe, jeśli używasz)*.

Nie łącz octu z:

 • wybielaczem chlorowym
 • sodą oczyszczoną
 • amoniakiem
 • wodą utlenioną.

Większość tych połączeń wytwarza toksyczne substancje. Nie kombinujemy więc. Niech żyje prostota, szczególnie że jest skuteczna!

* Na podst. Mary Elizabeth May, Certyfikowany Specjalista Informacji o Zatruciach, źródło.